Sposoby na skurcze

Skurcze łydek to bardzo nieprzyjemna dolegliwość – ból występuje najczęściej w nocy i zupełnie uniemożliwia nam poruszanie się. Głównym powodem występowania skurczów jest brak magnezu i potasu w organizmie. Co więc możemy zrobić, aby zapobiegać im występowaniu? Podstawą profilaktyki jest w tym przypadku zrównoważona dieta, bogata w taki produkty jak banany, zielone warzywa, pomidory i orzechy.

Jeżeli skurcze dokuczają nam często, dobrze ograniczyć spożycie kawy, która bardzo szybko wypłukuje z naszego organizmu magnez. Jeśli jednak w nocy obudzi nas ten nieprzyjemny ból, najważniejsze jest, aby zadziałać natychmiast. Ulgę przyniesie nam naciągnięcie mięśnia w przeciwnym kierunku, czyli mocne przyciągnięcie stopu do kolana.

Pomocny będzie także ciepły kompres. Warto także pamiętać, że skurcze nie zawsze są objawem braku magnezu. Czasem zwiastują one pojawienie się żylaków lub pojawiają się po przetrenowaniu organizmu.

W takim przypadku najlepiej zrobić sobie kilkudniową przerwę w treningach.