Zasady dążenia do celu

Chyba każdy z nas będąc dzieckiem miał wiele marzeń. Mogły one dotyczyć przyszłej pracy, podróży, ale też bardziej irracjonalnych rzeczy. Co ważne, będąc dziećmi nie myśleliśmy o racjonalnych przeszkodach jakie mogą się pojawić na drodze do realizacji konkretnych celów i marzeń. Byliśmy nieświadomi czyhających na nas zagrożeń i zwykłej rzeczywistości, która jak się okazuje bardzo często rewiduje nasze oczekiwania wobec życia. Z wiekiem i nabywaniem wiedzy oraz doświadczenia okazuje się, że większość naszych dziecinnych marzeń nigdy nie będzie mogła zostać spełniona. Jednakże, niektóre spośród nich będą miały realną szansę zaistnienia w rzeczywistości.

Marzenia to inaczej cele, stan rzeczy, który chcemy osiągnąć lub też konkretne fizyczne rzeczy. Aby efektywnie dążyć do danego celu należy przede wszystkim dokładnie go zdefiniować. To właśnie poprzez precyzyjne nazwanie naszego marzenia jesteśmy bowiem w stanie zaplanować kroki, które musimy podjąć do jego realizacji. Z tego wyłania się kolejna zasada, jaką jest rozbijanie celów na mniejsze i krótszo dystansowe. Z pewnością każde marzenie można podzielić na kilka etapów, kroków, czy po prostu komponentów. Dokonując tego będziemy mogli dokonać oceny ryzyka każdego z nich, określić ile zajmą nam czasu oraz jakie trudności mogą się z nimi wiązać.

Muszą to być jasno przedstawione czynności i działania, które będzie można stopniowo wdrażać. Przydatne porady, które pozwolą być konsekwentnym i zmotywowanym w dążeniu do obranego celu:

  • Zapisywanie – pisanie ma w sobie magiczną moc, ponieważ czujemy że takie słowo znaczy o wiele więcej, niż wypowiedziane w myśli lub na głos. Zapisując sobie konkretne postanowienia, cele i marzenia dajemy im życie oraz można powiedzieć stawiamy pierwszy krok ku ich realizacji. Być może to właśnie dlatego planery i kalendarze papierowe ciągle cieszą się tak dużą popularnością – ludzie lubią po prostu przelewać swoje myśli na papier.
  • Planowanie celów miesięcznych – dobrym wyzwaniem, ale też ćwiczeniem, które pozwoli nam rozwinąć swoją motywację, pewność siebie i systematyczność jest dawanie sobie miesięcznych celów. Powinny to być rzeczy możliwe do osiągnięcia w około trzydzieści dni, których realizacja będzie dodatkowym elementem w naszym codziennym planie dnia.

    Jest to praktyka, która z pewnością da nam dużo cennej wiedzy na temat zarządzania czasem oraz wykorzystywania własnego potencjału. Okaże się bowiem, że jesteśmy w stanie osiągnąć w rok dwanaście fantastycznych rzeczy.

  • Zainteresowanie i ekscytacja – mimo że wiele rzeczy wydaje nam się być ciekawe i interesujące, nie wszystkie zadania podczas wykonywania będą nam przynosiły radość. Najefektywniej będziemy bowiem działać wtedy, gdy obrane przez nas cele będą związane ściśle z naszymi zainteresowaniami i że będą nas po prostu kręcić. Dzięki temu możliwość ewentualnego niepowodzenia w ich realizacji znacząco spada, ponieważ nawet w trakcie samego procesu jesteśmy pełni ekscytacji i radości.

.