Rozwój osobisty – jak osiągnąć spokój i pogodę ducha?

W ostatnich czasach bardzo modnym i nośnym tematem jest styl życia. Wiele osób decyduje się na jego zmianę, ponieważ szukają w codzienności pewnej dozy spokoju i radości. Ciągła praca i życie pod presją nie sprzyjają relaksowi, zatem próby wprowadzenia do swojego życia ładu są jak najbardziej zasadne. Poza tym, na nasze zdrowie psychiczne mają wpływ takie czynniki jak rodzina, przyjaciele, ale też nasze mieszkanie i otoczenie, sposób odżywiania lub tryb dnia. W związku z tym chcąc przeprowadzić gruntowną zmianę i faktycznie odmienić swoje życie, powinniśmy skupić się na wszystkich jego aspektach. Tylko w taki sposób uda nam się bowiem osiągnąć upragniony spokój i pogodę ducha. Wiele mówi się o metodach, sposobach czy wskazówkach na temat tego jak zaprowadzić w swoim życiu porządek. Część z nich faktycznie jest wartościowa i potrafi realnie wpłynąć na codzienność, część natomiast to raczej puste frazesy. Warto jednak zdecydowanie zwrócić swoją uwagę na kilka czynność, które znacząco mogą poprawić komfort naszego codziennego życia. Są to czasem naprawdę małe rzeczy, a jednak potrafią mieć na nas kolosalny efekt. 1. Medytacja – wśród sposobów na osiągnięcie spokoju wewnętrznego najczęściej wymienia się medytację. Dlaczego tak jest? Otóż, medytacja zakłada totalne wyciszenie naszego umysłu, oczyszczenie go z myśli, wyrzucenie z głowy wszelkiego stresu i problemów, które codziennie zaprzątają naszą uwagę. Ta czynność ma pozwolić nam poczuć nasze ciało oraz wyciszyć się do tego stopnia, by móc skoncentrować się na spokoju odpoczynku. Dodatkowo, podczas medytacji bardzo często stosuje się różne ćwiczenia oddechowe.

Są one świetnym sposobem na dotlenienie mózgu, jednak mają także wiele innych właściwości. Z pewnością wzbogacają one codzienną praktykę medytacji i pozwalają wyciągnąć z niej jeszcze więcej. 2. Joga – łączona jest ona często z medytacją, jednak nie do końca musi być z nią związana. Joga jako ruch fizyczny to różnego rodzaju asany, czyli pozycje, które przyjmuje się rozciągając i trenując swoje ciało. Sport ten uczy przede wszystkim świadomości naszego własnego ciała, ponieważ wykonując określone pozycje poznajemy swoje ograniczenia i limity. Dodatkowo, to właśnie joga jest tym rodzajem aktywności fizycznej, który idealnie można połączyć z praktyką medytacji. Nieco spokojniejsza yin yoga to bowiem świetny sposób, by równocześnie się zrelaksować, jak i wyciszyć nasz umysł. 3. Dieta – to co jemy oraz w jakich porach ma kolosalny wpływ na nasze samopoczucie. Nie bez powodu mówi się w końcu – jesteś tym, co jesz. Nasz sposób odżywiania może bardzo silnie oddziaływać na styl naszego życia, zdrowie oraz codzienny nastrój. Jeśli czujemy się ciągle zmęczeni i brak nam chęci do życia, warto zastanowić się nad zmianą diety. Być może ograniczenie spożycia mięsa, wprowadzenie dużej ilości warzyw, owoców oraz chociażby orzechów sprawią że poczujemy się pełni sił i energii do działania. Warto też pić dużo wody i starać się nie uzależniać od kawy oraz herbaty.