Oszczędzanie, oszczędzanie i jeszcze raz oszczędzanie

Oczywiście, że pierwszą i najbardziej podstawową zasadą dotyczącą naszych finansów osobistych, jest zasada, którą jednym słowem można określić, jako „dbałość”.

Dbanie o to co już posiadamy, co zarobiliśmy i co w najbliższym czasie możemy zarobić, jest pewnego rodzaju gwarantem stosunkowo spokojnego życia.

Nawet jeśli nasze zarobki nie są zbyt wysokie, jeśli pozwalają tylko i wyłącznie na życie od pensji do pensji, nasza uwaga, roztropność i wspomniana dbałość będzie skutkowała tym, iż nie zostaniemy w sposób przykry zaskoczeni sytuacją dla nas bardzo trudną, sytuacją bez wyjścia.

Problemy finansowe są niestety częstym elementem rzeczywistości, które w sposób znaczący wpływają na pogorszenie się warunków naszego życia, stanowiąc przy tym także bardzo duże obciążenie psychiczne.

Pozostawianie jakiejkolwiek ilości pieniędzy, których stajemy się posiadaczami powoduje, iż powoli rośnie nasza wielkość zasobów finansowych, które są bardzo cennymi.

Ich główną wartością jest to, iż stanowią nasze zabezpieczenie, zabezpieczenie naszej przyszłości.

Zapewne wiele osób w tym momencie zadawać będzie pytanie: jak oszczędzać, kiedy nie mam z czego? Jak odkładać, jeśli ledwo starcza nam od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca? Wiadomo, że trudno jest wtedy żyć, ale może próba wprowadzenia jakichkolwiek zasad redukcji wydatków i innego gospodarowania własnymi finansami osobistymi pozwoli na oszczędzenie choćby najmniejszej kwoty pieniędzy.