Napoje energetyczne w diecie osób aktywnych

Napoje przeznaczone specjalnie dla osób aktywnych to już odmiana tzw. Żywności funkcjonalnej. Co roku na rynku pojawiają się nowe produkty, które mają dostarczyć organizmowi niezbędnych substancji odżywczych i wspomóc jego wydajność. Czy jednak rzeczywiście warto włączać tego typu napoje do swojej codziennej diety? Okazuje się, że niekoniecznie.

Osoby uprawiające sport tylko rekreacyjnie – o ile przestrzegają zasad dobrze zbilansowanej diety, dzięki której we właściwych ilościach dostarczają organizmowi węglowodany, białka i tłuszcze – mogą zupełnie zrezygnować ze specjalnego rodzaju napojów. Zainteresować się nimi powinni natomiast sportowcy, których treningi są o wiele intensywniejsze. To właśnie oni przez codzienny, wzmożony wysiłek mogą mieć problem z przyjmowaniem wystarczającej dawki składników odżywczych każdego dnia. Badania wykazały jednak, że nawet wielu sportowców ma tendencję do dostarczania organizmowi zbyt dużej ilości witamin i minerałów.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc nie robienie niczego na własną rękę, ale skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.