Koktajle białkowe – szkodliwe czy nie?

Z koktajlami białkowymi większości z nas kojarzą się przede wszystkim kulturyści, którym najbardziej zależy na szybkim zwiększeniu masy mięśniowej. Okazuje się jednak, że suplement ten mogą przyjmować też ćwiczące panie – nawet te, którym zależy na stracie kilku centymetrów talii czy biodrach.

Koktajl białkowy nie jest bowiem sterydem, ale dobrym uzupełnieniem diety osób aktywnych. Kiedy warto sięgać po tego typu suplement? Można to zrobić, np.

w momencie gdy nie mamy czasu nie zjedzenie pełnowartościowego posiłku. Koktajl to bowiem takie same źródło białka jak mięso, ryby czy jajka.

Pamiętajmy jednak, że nie może on stanowić zamiennika zróżnicowanej diety – organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje także węglowodanów i tłuszczów. Ponadto nadmierna ilość białka w diecie może uszkodzić nasze nerki.

Zawsze należy dostosować więc ilość spożywanego koktajlu białkowego do rodzaju i intensywności treningu, a także do naszego wieku oraz wagi. Pełną dowolność mamy tylko, jeśli chodzi o jego smak.