Jaki powinien być dobry coach?

Coach to osoba, która ma nam pomóc odkryć tkwiący w nas potencjał, wyzwolić pewne emocje, pomóc w spełnieniu celów, czy też samym ich określeniu. Obecnie bardzo wiele osób, szczególnie po kierunkach humanistycznych, rozważa karierę w coachingu. Jednakże, wykształcenie, doświadczenie czy pewna wiedza nie są warunkiem wystarczającym, by stać się dobrym coachem. Jest to bowiem dość specyficzny zawód, ponieważ trener pełni dla nas rolę naszego wewnętrznego ja.

W związku z tym, coachem nie może być każdy, lecz tylko osoby, które będą w stanie odpowiednio podejść do każdego klienta i dopasować metodę do jego specyficznej osobowości. Poza tym, bycie coachem to nieustanna nauka, ponieważ wraz z rozwojem społeczeństwa, rozwijają się także horyzonty. Co więcej, bardzo często styl jaki reprezentuje coach i jego porady są postrzegane w kategoriach tego, że w taki właśnie sposób on żyje. Może to prowadzić niekiedy do nieporozumień, ponieważ nie jest warunkiem koniecznym aplikowanie tych wskazówek do samego siebie.

Coach powinien przede wszystkim skupiać całą uwagę na klientach, motywować ich, wspierać i pomagać. Ma on bowiem stać się duchowym natchnieniem i osobą, której będzie można się wygadać. Powinien jednak podchodzić krytycznie do tego co mówią mu klienci i nie akceptować każdego stanu rzeczy. Ma wskazywać drogę, którą warto podążać, zatem wytykanie błędnego rozumowania jest jak najbardziej wskazane.

Oczywiście powinno się ono odbywać w pełni dojrzały sposób z wykazywaniem argumentów i racjonalnych powodów do takiego myślenia. Jest kilka cech i kryteriów, którymi powinien odznaczać się każdy dobry coach, należą do nich między innymi:

  • Odpowiedzialność – będąc coachem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wypowiadane przez nas słowa mogą mieć wielką moc. W związku z tym trzeba rozważnie prowadzić zajęcia tak, by nie wprowadzać żadnych nieporozumień, czy co gorsza nieprawdy. Będąc coachem dla drugiej osoby bierzemy na siebie odpowiedzialność za jej rozwój, zatem nie jest to łatwe zadanie.

    Powinniśmy postępować mądrze i zgodnie z intuicją, a także kierować się przede wszystkim uczciwością. Kiedy wiemy, że nie damy rady komuś pomóc – powiedzmy mu o tym, skierujmy do innego specjalisty z dziedziny coachingu, czy też zaproponujmy wizytę u psychoterapeuty lub lekarza.

  • Dawanie wsparcia – całe sedno coachingu opiera się na tym, że trener nie poucza nas, a wspiera. Jest to zasadnicza różnica, bez której bardzo często myli się coaching z zajęciami dodatkowymi, lekcjami lub zwykłymi korepetycjami.

    Tego typu działanie ma zatem opierać się głównie na współpracy i wzajemnym szacunku, a ze strony coacha do klienta na wsparciu. W związku z tym coach nie będzie narzucał gotowych rozwiązań i przepisów na dobre życie, lecz będzie starał się zmienić sposób postrzegania świata przez daną osobę, tak by sama mogła ona zmienić swoje życie. Jest to o wiele bardziej pouczająca nauka, ponieważ rozwiązania, które wymyślamy sami są bardziej solidne i dodatkowo uczą nas wiele o sobie samych.

.