Czy warto trenować podczas przeziębienia?

Katar, kaszel, ból gardła i gorączka, czyli przeziębienie, to czas, w którym większość z nas ma ochotę położyć się w łóżku z kubkiem ciepłej herbaty. Jednak osoby aktywne fizycznie stają wówczas przed dylematem: czy ćwiczyć tak samo, jak każdego dnia czy wyjątkowo zrezygnować z treningu.

Opinie na ten temat są bardzo podzielone. Część lekarzy uważa, że jeśli mamy jedynie katar lub boli nas gardło nie musimy zaprzestawać ćwiczeń.

Trening przy takim lekkim przeziębieniu na pewno nie doprowadzi do rozwoju choroby. Objawy, których jednak nie powinniśmy lekceważyć to zmęczenie, gorączka, powiększone węzły chłonne oraz bóle mięśni i stawów.

Ćwiczenia przy takich grypowych objawach mogą bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Warto też pamiętać, że przeziębienie jest czasem objawem przetrenowania, a nieprzerwanie aktywności fizycznej w tym przypadku może prowadzić nawet do kontuzji.

Najważniejsze jest jednak, aby słuchać swojego organizmu. Jeżeli uznamy, iż damy radę odbyć codzienny trening – możemy ćwiczyć, jeśli nie – powinniśmy odpuścić na parę dni.

Robiąc coś wbrew naszemu ciału, na pewno wyrządzimy sobie krzywdę.