Co to jest coaching?

Zastanawiając się nad tym czym właściwie jest coaching, warto sięgnąć wpierw do etymologii tego słowa. Coach pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie trenera. W związku z tym tego terminu używano do nazywania trenerów drużyn sportowych, których zadaniem było ćwiczenie oraz motywowanie zawodników do działania. Oczywiście trener nie zakłada tylko bycia prowadzącym jakiejkolwiek drużyny sportowej, określenie to może przysługiwać chociażby nauczycielom wokalu – trener głosu. Niemniej jednak, słowo trener na trwale przywarło do ogólnie rozumianego sportu, między innymi z tego powodu, że zakłada on pewnego rodzaju rywalizację.

Zawody, mistrzostwa, puchary i inne imprezy sportowe są bowiem okazją do przetestowania własnych umiejętności w konfrontacji z innymi. Bez znaczenia czy mowa tu o sportach indywidualnych, czy drużynowych – wszystkie z nich generują pewną rywalizację. Odstępstwem od ducha walki mogą tu być takie rodzaje aktywności fizycznej jak na przykład:

  • joga,
  • pilates,
  • crossfit.

Coaching rozumiany szeroko to metoda rozwoju osobistego, w której klient uczy się czegoś od trenera. Umiejętności te mogą dotyczyć ogólnie rozwoju osobistego, zawodowego, poprawienia efektywności, podnoszenia kompetencji, czy też wykształcania pożądanych zachowań.

Warto zaznaczyć, że dziś coaching obejmuje naprawdę wiele dziedzin, w związku z tym mamy naprawdę duże możliwości dokształcania. Istotnym elementem każdego treningu jest ścisła współpraca pomiędzy coachem a klientem. Jest ona bowiem kluczowa, by coaching przyniósł oczekiwane efekty i nie przypominał żmudnej i nudnej nauki.

Kim jest coach?

To osoba, która przede wszystkim powinna lubić pracę z ludźmi, ponieważ to właśnie nimi otacza się każdego dnia. Mają oni różne problemy, zmartwienia i oczekiwania, dlatego niezwykle ważne jest, by coach wykazywał wobec wszystkich klientów jednakową empatię i zrozumienie.

Głównym zadaniem trenera jest motywacja i inspiracja, dzięki której konkretne osoby są w stanie osiągać obrane przez nich cele. W drodze współpracy z coachem wypracowuje się narzędzia i umiejętności przydatne realizacji planów i marzeń. Trener to również ktoś, kto jest profesjonalnym partnerem, darzącym drugą osobę szacunkiem, a także pomocnikiem w identyfikacji własnych problemów i pragnień. Ma on przede wszystkim zachęcać do działania, planować konkretne kroki w realizacji celów i pilnować ciągłego zaangażowania w ich realizację. Poza tym, coach pomoże uaktywnić ukryty potencjał, dzięki któremu nietrudno osiągać znacznie lepsze wyniki czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym.

Cały proces treningu nie zakłada podsuwania gotowych rozwiązań, lecz stanowi pewnego rodzaju drogę, na której dane osoby same odkrywają drzemiący w sobie potencjał, zaczynają widzieć swoje cele oraz je realizować. Coaching może trwać nawet kilka miesięcy albo i dłużej, ponieważ okres treningu zależy od indywidualnych potrzeb konkretnych osób. Innym istotnym kryterium określającym czas trwania jest ilość celów oraz to czy są one krótko, czy długodystansowe.