Ciekawe pomysły na zabawy konstrukcyjne z dziećmi zabawy konstrukcyjne

Im bardziej zróżnicowane będą nasze zabawy z dziećmi, tym większy będziemy mieli wpływ na ich rozwój, a to oznacza, że warto dopilnować, aby sposób zabawy z dziećmi się zmieniał. Możemy im czytać bajki, bawić się autkami czy lalkami, ale warto również wykorzystać zabawy konstrukcyjne, które jednocześnie będą rozwijały wyobraźnię dziecka. Do takich zabaw konstrukcyjnych możemy wykorzystać gotowe zestawy, które będą się składały z klocków drewnianych czy plastikowych, ale możemy także zastosować zestawy magnetyczne. One również będą dawały możliwość stworzenia niesamowitych rzeczy, tym bardziej, że takie zestawy możemy dokupywać i rozbudowywać.

Bikeovo - artykuły dla dzieci

Jakie zabawy konstrukcyjne możemy wykorzystać?

Jeśli nie mamy gotowych akcesoriów, które oferowane są do zabaw konstrukcyjnych, to tak naprawdę sami możemy coś wymyślić.

Tutaj nie potrzeba wiele, aby takie zabawy konstrukcyjne były ciekawe, bo wystarczy chociażby koc i krzesła, abyśmy mogli zbudować z dzieckiem namiot czy szałas. Za każdym razem może on wyglądać inaczej, jeśli zastosujemy inne ustawienie tych elementów, a to będzie powodowało, że takie zabawy konstrukcyjne będą rozwijały wyobraźnię naszego dziecka. Co więcej, będzie ono mogło potrenować również logiczne myślenie, tworząc przy każdej kolejnej próbie solidniejszą konstrukcję, wykorzystując do jej budowania inne przedmioty. Takie zabawy konstrukcyjne możemy wykorzystać nawet na dworze, budując chociażby konstrukcję z gałęzi czy kamieni.

Może jakieś poważniejsze zabawy konstrukcyjne?

Możemy zaproponować dziecku takie zabawy konstrukcyjne, które pozwolą nam stworzyć coś, co przetrwa tylko do końca zabawy, bo następnie trzeba będzie to wszystko rozebrać.

Ale możemy także zdecydować się na takie zabawy konstrukcyjne, których efekty pozostaną z nami na dłużej. Biorąc karton, kółka od starego wózka i tworząc samochód, który będzie jeździł, wprawiany w ruch siłą dziecięcych nóżek. Możemy także wziąć kilka kartonów i zbudować z dzieckiem dom, który ono samo będzie mogło ozdobić. Takie zabawy konstrukcyjne mogą sprawić wszystkim sporo radości, a dodatkowo dziecko będzie miało satysfakcję, bo będzie miało coś, co samo stworzyło. Dlatego też tak ważne jest to, aby takie zabawy stosować i co więcej, żeby co jakiś czas je zmieniać.

Bardzo ważne jest to, abyśmy dbali o prawidłowy rozwój naszego dziecka. To oznacza, że powinniśmy wyszukiwać różnego rodzaju zabawy, które pomogą nam trenować mózg dziecka, wyobraźnię, logiczne myślenie, ale również pracę rąk. Świetnie w takich sytuacjach sprawdzą się zabawy konstrukcyjne, podczas których będziemy z dzieckiem tworzyć nowe rzeczy. Możemy wówczas korzystać z gotowych zabawek, które pomogą nam w budowaniu takich rzeczy, ale możemy również korzystać z przedmiotów codziennego użytku, aby pokazać dziecku, jak niewiele czasami potrzeba, aby móc stworzyć coś ciekawego i trwałego. Takie zabawy konstrukcyjne pomogą nam też pokazać, jak zwykłe przedmioty mogą zmieniać swoje przeznaczenie.