Białka w diecie

Białka to podstawowy budulec mięśni – dlatego też tak ważne jest, aby dostarczać je do organizmu w odpowiedniej ilości. Ta z kolei często uzależniona jest od naszego poziomu aktywności fizycznej oraz celu, jaki chcemy osiągnąć. W skrócie – osoby nastawione na budowanie tkanki mięśniowej, powinny dostarczać więcej białka niż pozostałe. U osób aktywnych fizycznie dzienne zapotrzebowanie energetyczne powinno być zaspokajane w 12-15% przez energię z białek. Warto pamiętać, że co najmniej połowa tej ilości musi pochodzić z białka zwierzęcego, czyli mięsa, jaj, ryb oraz mleka i jego przetworów.

Źródłami roślinnymi tego składnika roślinnego w diecie mogą być natomiast rośliny strączkowe tj. soja, fasola lub groch. Struktura znajdującego się w takich produktach białka ma nieco uboższy skład aminokwasów oraz inny poziom witamin, głównie B12. W ostatnich latach bardzo modne stało się opieranie codziennej diety głównie na białkach. Należy jednak pamiętać, że każde niezrównoważone odżywanie może być szkodliwe dla organizmu.