Redukowanie efektu cieplarnianego

Wzrost efektu cieplarnianego to jeden z globalnych problemów, który wkrótce może dotknąć całą populację ziemską. Jest to jeden z negatywnych efektów uprzemysłowienia świata i oznaczania ocieplenie klimatu ziemskiego. Wciąż możemy jednak próbować ograniczyć jego konsekwencje.

Jak? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się poszukiwanie alternatywnych źródeł energii. Zasoby węgla i ropy muszą się w końcu wyczerpać, dlatego tak ważne jest, abyśmy nauczyli się wykorzystywać odnawialne zasoby energetyczne. Zaliczamy do nich promienie słoneczne, wiatr czy ruchy wód.

Aby ograniczyć wzrastanie efektu cieplarnianego, powinniśmy zredukować ilość wycinanych lasów. Według badań jeden hektar teren lesistego jest w stanie pochłonąć około 300 kilogramów wzmacniającego efekt cieplarniany dwutlenka węgla. Warto również przyjrzeć się efektywności pracy ciepłowni oraz elektrowni.

Tylko około 35% energii przez nie wytwarzanej jest wykorzystywana przez ludzi, a pozostała część zostaje uwalniana w postaci ciepła. Potrzebne są modernizacje technologiczne, które zwiększą efektywność elektrowni i ciepłowni.