Przemysł odzieżowy w Wielkiej Brytanii

W Unii Europejskiej nie brakuje krajów, gdzie przemysł odzieżowy rozwija się prężnie. Jednym z takich państw jest Polska, ale na szczególną uwagę zasługuje także Wielka Brytania. Oto charakterystyka tamtejszego rynku odzieżowego. Wielka Brytania jest potężnym producentem odzieży w Europie. Szacuje się, że brytyjski rynek tekstyliów rocznie osiąga nawet 50 miliardów euro.

Wewnętrzny popyt na odzież i tkaniny jest tak duży, że znaczną jego część zaspokaja import. Oblicza się, że wartość importowanych produktów z sektora odzieżowego wynosi nawet około 20 miliardów euro. Wielka Brytania sprowadza tekstylia z krajów, takich jak Chiny, Bangladesz, Hongkong, czy Turcja, gdzie wielkość produkcji jest znacznie wyższa. W Wielkiej Brytanii oprócz fabryk przemysłowych szyjących dla angielskich marek, nie brakuje małych zakładów szyjących na zlecenie największych, światowych projektantów. Centrum włókienniczo-odzieżowe Wielkiej Brytanii stanowi Leicester, gdzie produkowane są ubrania dla znanych angielskich firm, takich jak Primark oraz Next.