Pies w ogrodzie

Piękny i zadbany ogród to zazwyczaj efekt sporego wysiłku. Kto ma działkę, ten wie ile pracy trzeba włożyć, aby rośliny zdrowo rosły.

Niestety, ale czasem w ogrodzie pojawiają się szkodniki które niszczą rezultaty, jakie udało nam się uzyskać. Pies to zwierzę, dla którego nasz ogród może być także domem.

Zatem jak sobie radzić z tym zwierzakiem, aby nie popsuł nam pięknego ogrodu? Przede wszystkim warto szkolić psa i uczyć go, że ogród nie jest miejscem, w którym kopie się doły i niszczy rośliny. Jednakże bez pomocy trenera może być trudno o zadowalające efekty.

Innym rozwiązaniem jest obserwacja psa oraz jego zwyczajów i przystosowanie ogrodu do jego obecności. Pies musi mieć miejsce do biegania, zatem nie warto sadzić wielu roślin i rabat z kwiatami.

Należy także w jakiś sposób chronić rośliny przed tym szkodnikiem. Młode drzewka oraz iglaki warto odgrodzić płotkiem lub liściastymi krzewami, aby zwierzę nie miało do nich dostępu.

Warto również wiedzieć, że koleus oraz bylica boże drzewko są roślinami o dość charakterystycznej woni, za którą nie przepadają psy.