O przemyśle odzieżowym w Indiach

Pewnie każdy z nas ma w swojej szafie ubrania znanych marek wyprodukowanych w Indiach. Jest to kraj, w którym wiele firm lokuje swoje fabryki lub zleca uszycie kolekcji.

Gurgaon, Bangalore oraz Tirupur to trzy największe ośrodki przemysłu odzieżowego w Indiach. W fabrykach położonych w tych miastach produkuje się 60% odzieży, którą eksportuje się z Indii.

Na terenie całego kraju znajduje się około 36 tysięcy fabryk, choć trzeba pamiętać, że indyjski przemysł odzieżowy koncentruje się również wokół przydomowych warsztatów, które nierzadko pomija się w statystykach. Odzież eksportowana z Indii najczęściej trafia do krajów Europy oraz do Stanów Zjednoczonych.

Odzież pochodząca z Indii nosi metki popularnych marek, takich jak: Tommy Hilfiger, Puma, Nike, H&M czy Gap. Podobnie jak w Chinach, czy w Bangladeszu sporo kontrowersji wzbudzają w Europie warunki pracy w indyjskich fabrykach odzieżowych.

Wynagrodzenie nie jest adekwatne do wykonanej pracy – stawki są niemalże głodowe, mimo nadgodzin.