Negatywne skutki efektu cieplarnianego

Topnienie lodowców czy wzrastająca średnia temperatura powietrza na całej ziemi to efekty, które obserwujemy już od dłuższego czasu. To negatywne konsekwencje wzmożonego efektu cieplarnianego, na które wpływa wzmożony rozwój przemysłu.

Do czego może doprowadzić globalne ocieplenie? Jeśli tempo topnienia lodowców utrzyma się, to w ciągu najbliższych 75 lat zalane mogą zostać olbrzymie obszary zamieszkane przez ludzi, chociażby całe Niderlandy. Możliwe jest również, że kompletnie zmienione zostaną strefy klimatyczne, które przesuną się ku biegunom ziemskim.

Wywołać to może niezliczoną ilość klęsk żywiołowych takich jak cyklony, powodzie, lawiny czy susze. Bardzo prawdopodobne, że w wyniku globalnego ocieplenia wymrze mnóstwo gatunków zwierząt i roślin.

Nie wszystkie będą w stanie dostosować się do nowych warunków atmosferycznych i wyższej temperatury. W wyniku klimatycznych zmian powstaną również nowe choroby, z powodu których cierpieć będą również ludzi.

Globalne ocieplenie powodowane nadmiernym efektem cieplarnianym jest ekologicznym problemem, który może doprowadzić do zagłady ludzi. Dlatego musimy szukać sposobów, na jego powstrzymanie.