Jak nie wydawać pieniędzy?

Wydawanie pieniędzy wielu osobom kojarzy się z przyjemnością. Do tego służą właśnie pieniądze, ażeby zaspokajać nasze potrzeby. Często zdarza się, że wydajemy pieniądze w niewłaściwy sposób. W szczególności dotyczy to kupowania przedmiotów, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Najczęściej posługujemy się wówczas wymówkami. Jedną z nich jest stwierdzenie, że dana rzecz była nam bardzo potrzebna.

Czy jednak faktycznie tak było, czy jest to wyłącznie wymówka usprawiedliwiająca nasze działanie? Niekiedy pojawia się ona pod wpływem emocji, jednak wówczas należy zdać sobie sprawę z tego, że takie wydawanie pieniędzy jest niewłaściwe. Trzeba bowiem pamiętać o konieczności oszczędzania. Bardzo niebezpieczne jest także wydawanie pieniędzy na „poprawę humoru”. Zły dzień w pracy? Niezdany egzamin? Wszystko może być pretekstem do zakupów. Wówczas często nawet nie wiemy ile pieniędzy przeznaczamy na to, aby poczuć się lepiej. Tym bardziej, że taka poprawa jest zazwyczaj krótkotrwała.