Efekt cieplarniany jako negatywny wpływ przemysłu

Ciężko przecenić wpływ przemysłu na ułatwianie naszego życia, ale jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z negatywnych skutków jakie ze sobą niesie dla środowiska. Jednym z takich niszczących dla naszej planety zjawisk jest wzrastanie efektu cieplarnianego. Efekt cieplarniany, nazywany również szklarniowym, jest związany z ocieplaniem się ziemskiego klimatu.

Powodowany jest głównie zwiększoną zawartością gazów takich jak freon, metan, dwutlenek azotu czy dwutlenku węgla, przez co zatrzymywana jest spora ilość ciepła emitowanego do atmosfery. W jaki sposób wymienione wcześniej gazy wpływają na efekt cieplarniany? Z jednej strony przepuszczają one fale słoneczne, jednak z drugiej wchłaniają podczerwone promieniowanie, przez co blokują wydobywanie się ciepła atmosferycznego do kosmosu. Choć nasze pokolenie prawdopodobnie nie odczuje drastycznych skutków nasilenia efektu cieplarnianego, to nasi wnukowie i prawnukowie już jak najbardziej.

Jeśli nie powstrzymamy efektu cieplarnianego, to naukowcy przewidują, że 2100 roku ogólna temperatura może wzrosnąć nawet o 3 stopnie Celsjusza.